Sunday, November 11, 2012

"הירי האינטנסיבי מעזה אינו פוסק לרגע"

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4303990,00.html

צילום: AFP


בית נפגע בשדרות, שיגורים לנתיבות; אין נפגעים


הירי האינטנסיבי מעזה אינו פוסק לרגע. שתי רקטות נחתו בתוך שדרות, אחת פגעה במבנה באחד מקיבוצי הסביבה. אב המשפחה שביתה נפגע: "הרקטה נפלה בדיוק איפה שהבת שלי ישבה". למעלה ממאה שיגורים ונחיתות זוהו בשטח במהלך היום. במקביל, פועל המודיעין המצרי להביא לרגיעה בין הצדדים
יואב זיתון ואליאור לוי
פורסם: 11.11.12, 19:06

למעלה ממאה שיגורים ונפילות לעבר שטח ישראל, מול דיווח אחד על הפסקת אש עתידית. שלוש רקטות שוגרו הערב (יום א') לעיר שדרות. אחת מהן פגעה באופן ישיר בבית, אך איש לא נפגע. הרקטה השנייה נפלה ברחוב ואחת נוספת נחתה בשטח פתוח סמוך לעיר. רקטה אחרת פגעה במבנה באחד מקיבוצי הסביבה. במקביל, שוגרה רקטה גם לכיוון המועצה האזורית שער הנגב וארבע רקטות אחרות שוגרו לאזור נתיבות.

הנחיות ההתגוננות של פיקוד העורף

זמן קצר קודם לכן, נורו גם שבע פצצות מרגמה לעבר המועצה האזורית אשכול. בכך עלה מספר הרקטות ופצצות המרגמה שנורו לעבר ישראל ביממה האחרונה ל-114. מוקדם יותר הבוקר נפצעו שלושה בני אדם במטחי רקטות לשדרות ולשער הנגב, בעת שהיו בדרכם לעבודה. מצבם קל, והם פונו לבתי החולים ברזילי באשקלון וסורוקה בבאר שבע.


הבית הפגוע בשדרות (צילום: זאב טרכטמן)
הבית הפגוע בשדרות (צילום: זאב טרכטמן)אזור הפגיעה, הערב בשדרות (צילום: זאב טרכטמן)
אזור הפגיעה, הערב בשדרות (צילום: זאב טרכטמן)


בתוך הבית הפגוע (צילום: זאב טרכטמן)
בתוך הבית הפגוע (צילום: זאב טרכטמן)


ההסלמה בדרום - כתבות אחרונות ב-ynet:

"איך שהייתה אזעקה, ירדנו כולנו למטה לממ"ד", סיפר ל-ynet ירון, שביתו נפגע מהנפילה. "הרקטה נפלה בדיוק איפה שהבת שלי ישבה קודם לכן, זה ממש מזל, הרקטה נפלה בתוך החדר שלה".

...

בעוד ירי הרקטות ופצצות המרגמה על יישובי הדרום נמשך כל העת, הצליח המודיעין המצרי להביא להסכמות על הפסקת אש, המקובלות על חמאס ועל ישראל, כך טען הערב גורם המעורה בפרטים ששוחח עם ynet. לדבריו, גם הג'יהאד האיסלאמי הסכים לקבל את הפסקת האש ולהביא לעצירה מוחלטת של הירי.

לפי עקרונות ההסכם - שלא זכו עדיין לאישור ישראלי - הסכימה ישראל להבליג על ירי בודד של רקטה או פצצת מרגמה בזמן הקרוב, כל עוד לא יהיו נפגעים מהירי. הבנה זו מתחשבת בזמן שייקח למנגנוני הביטחון של חמאס להתפרס לאורך הגבול עם ישראל כדי למנוע את המשך הירי.

גורמים בחמאס מרצועת עזה פנו למצרים כבר אתמול כדי לנסות ולייצר הסכמה להפסקת אש. הפנייה נעשתה לגורמים בכירים במודיעין המצרי שכבר תיווכו בכל הסבבים האחרונים בין ישראל לחמאס בנוגע להפסקת אש. אנשי חמאס הבהירו למצרים כי הם אינם רוצים בהסלמה מול ישראל. לאורך כל היום עמלו אנשי המודיעין המצרי מול ישראל ומול הפלגים הפלסטינים בעזה כדי להגיע להסכמה על רגיעה.

הפסקת האש מקובלת הן על חמאס והן על ישראל. כעת מנסים במצרים ובחמאס לכפות על כל שאר הפלגים ברצועת עזה את עקרונותיה ולהביא לעצירה מוחלטת של הירי. בישראל לא מגיבים על הדברים ומחכים לראות אם אכן הירי ייפסק במהלך שעות הערב והלילה.


חיילי צה"ל באזור הרצועה (צילום: רויטרס)
חיילי צה"ל באזור הרצועה (צילום: רויטרס)

תלמידים בבאר שבע בדרכם הביתה (צילום: הרצל יוסף)
תלמידים בבאר שבע בדרכם הביתה (צילום: הרצל יוסף)

פגיעה במפעל עזתי (צילום: AFP)
פגיעה במפעל עזתי (צילום: AFP)

ריצה למרחב מוגן, היום בדרום (צילום:הרצל יוסף)
ריצה למרחב מוגן, היום בדרום (צילום:הרצל יוסף)

אש בבית חנון (צילום: אליעד לוי)
אש בבית חנון (צילום: אליעד לוי)

נפילה ביישובי עוטף עזה (צילום: מתן ארד)
נפילה ביישובי עוטף עזה (צילום: מתן ארד)


שגריר מצרים ברשות הפלסטינית, יאסר עותמאן, אמר במהלך היום כי ארצו משקיעה מאמצים אינטנסיביים על מנת לעצור את ההסלמה הישראלית נגד רצועת עזה, כדבריו, וכדי לבסס רגיעה. "מאמצי מצרים נועדו למנוע שפיכות דמים פלסטינית מתוקף תפקידה ההיסטורי".
 
צילום: יהונתן צור
משה לוי מקיבוץ רוחמה מספר על רגע הפגיעה

סבב הלחימה הנוכחי החל בתקרית אש קשה סמוך לגדר הרצועה, בשטח ישראל. ארבעה לוחמים מחטיבת גבעתי נפצעו מטיל שירו מחבלים מעזה על הג'יפ שבו נסעו באזור נחל עוז. כלי הרכב הממוגן עלה באש כשנע על גדר הגבול באזור מרכז רצועת עזה מול שכונת זייתון, מזרחית לעיר עזה.

לעת עתה, מצבו של אחד מהחיילים הפצועים ממשיך להיות קשה. הוא מאושפז ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים סורוקה בבאר שבע כשהוא מורדם ומונשם. החייל, שסובל מפציעת ראש קשה ומפגיעה חמורה בשתי העיניים, עבר במהלך הלילה סדרת ניתוחים. מצבו של פצוע נוסף, שנפגע בתקרית באורח בינוני, השתפר. הוא הועבר מהיחידה לטיפול נמרץ למחלקת אשפוז עיניים והוא בהכרה ונושם בכוחות עצמו.

No comments: