Sunday, June 09, 2013

זה כן ישפיע וזה כן ישנה


היום החלפתי כמה מילים עם אחד המורים שלי בעניין הטבעונות. הוא  אמר שהוא מודע לאכזריות שבתעשיות המזון מן החי אבל הוא טוען שעצם זה שהוא לא יאכל את המוצרים האלה לא ישפיע בכלל. אמרתי לו, אבל זה לא משנה אם זה ישפיע. כשאתה אוכל את הדברים האלה אתה מעורב באלימות הזאת, השאלה אם אתה רוצה להיות חלק מזה. ואז אחרי זה חשבתי על כמה הייתי צריכה להרחיב את הנושא הזה ולהסביר את עמדתי. סביר להניח שהוא לא יקרא את הפוסט הזה, אבל אני רוצה להגיד בכל זאת, לכל מי שטוען טענה דומה לשלו. 

הרבה אנשים טוענים "זה לא ישנה שום דבר אם אעבור לטבעונות." רוב האנשים כן בעד שהאכזריות והיחס הלא הומני לבעלי החיים ייפסקו אבל הם לא רוצים להפסיק לצרוך את המוצרים האלה. דבר ראשון- זה כן ישפיע אם לא נצרוך או אם נצרוך פחות, ודבר שני- זה לא משנה אם זה ישפיע!

זה כן ישפיע. כמה פעמים אמרו לנו בבית ספר שכל מעשה קטן הוא חשוב? שגם אם אף אחד לא בא אחריך, תעשה את מה שאתה מאמין בו? בעצם, זה היה מהטמה גנדי ולא הבית ספר ("היה אתה השינוי שברצונך לראות בעולם"), אבל לא משנה. רובנו מאמינים במוטו הזה, או לפחות טוענים שאנחנו מאמינים בזה. למה אנחנו הולכים לבחור בבחירות לראשות הממשלה? כי אנחנו מאמינים שהמכלול של הבחירות של כולנו ביחד ישפיעו, גם אם הבחירה האחת שלי לא. כדי לממש אמונות צריך לפעול על פיהם ולא לחכות שמשהו מהשמיים יקרה. הוא לא יקרה. וצריך לקחת אחריות ולפעול.

ואם נעזוב את המנטרה היפה הזאת בצד, אני רוצה להסביר למה זה באמת כן ישפיע. תעשיות המזון מן החי מונעות על ידי הצרכנים. האכזריות לא באה מעצמה. מנהלי המחלבות והמשחטות והמדגרות לא החליטו יום אחד, "בואו נתעלל בפרות ובתרנגולות כי בא לנו." הם גם אחראיים, אבל המניע שלהם זה הכמויות האדירות של בשר, חלב וביצים שהציבור צורך ושהם צריכים/רוצים לספק. דמיינו את זה כך: אם כל יום היו צריכים לשחוט רק פרה אחת ויחידה, היה להם זמן לתת לה יחס, לספק לה תנאי מחייה מצוינים, המון מקום ומרווח, אוכל משובח, יחס אוהב, ואפילו שחיטה "נקייה" ומפוקחת עד הפרטים הכי קטנים. ועכשיו, דמיינו את המצב ההפוך: מאות פרות נשחטות ביום. יש זמן להתייחס ולראות מה קורה? יש מספיק מקום בשביל כל הפרות? הן יכולות להתרווח ולנשום אוויר שהוא לא הנשיפות של פרה אחרת? מאות ואלפי תרנגולות בלולים. פשוט אין מספיק מקום לאחסן את כל התרנגולות שאתם רוצים לאכול. מי גורם לצפיפות ולתנאים הנוראיים? מי אם לא הצרכנים?
רק על ידי צריכה מופחתת, ההתעללות יכולה להצטמצם. הרבה אנשים לא רואים שלא יכול להיות מצב שאנחנו נמשיך לקנות ובאותו זמן התנאים ישופרו. זה לא תלוי בחקיקה או באכיפה, כי פשוט אין מקום ואין זמן! אין מקום לכל הפרות שהציבור רוצה לאכול אותן ואת חלבן, ולכל התרנגולות שהציבור רוצה לאכול אותן ואת ביציהן. אין זמן להתייחס לכל חיה ולפקח אחר התהליך שהן עוברות בחיים. אין זמן לפקח ולוודא שהכל קורה נכון כי צריך לייצר כמויות אדירות של בשר כל יום כדי לשווק לכל אלפי החנויות, לכל עשרות אלפי הישראלים.

זה פשוט לא נכון שזה "לא ישפיע ולא ישנה שום דבר." אם זה לא ישנה שום דבר, אז שום דבר אחר לא ישנה שום דבר! כי אם כל אחד ואחד ימשיך לצרוך את הכמות שהוא צורך, הסבל ימשיך באותה כמות ומידה שהוא נמצא עכשיו. אין אפשרות אחרת.

ושוב, אם כל אחד יגיד שזה לא ישפיע, אז באמת שום דבר לא ישתנה.

ואז, כמו שאמרתי, זה גם בכלל לא משנה אם זה ישפיע. השאלה היא אם אתה רוצה להיות מעורב בזה. יש לי את הבחירה אם להיות שותפה בעשייה של תעשיות אלימות או לא להיות שותפה, וזה בכלל לא משנה אם אחרים יבואו בעקבותיי או אם משהו ישתנה, כי אני אישית מאמינה שזה לא דבר נכון לעשות.No comments: